Достапни линкови

logo-print

Осомничен Нацист почина пред стартот на судски процес


Судот во Германија соопшти дека третиот по ред најбаран осомничен нацист Самуел Кунц почина пред да почне судскиот процес против него.
89-годишниот Кунц беше обвинет за убиствата во гасните комори на Евреите во кампот на смртта во Белзец.
Ефраим Зуроф од центарот „Симон Визентал“ за ловење на Нацистите, вели дека е фрустрирачко чуството оти Кунц умре пред судењето.
XS
SM
MD
LG