Достапни линкови

logo-print

Оставка на министерот за правда на Јапонија за шега


Јапонскиот министер за правда Минору Јанагида поднесе оставка поради шегување со неговата работа. Тој во парламентот изјавил дека како министер му е неопходно да запамти две реченици кога се соочува со прашања од пратениците: ,,не коментирам посебни случаи“, и ,,работиме на проблемот во согласност со правото и доказите“. Тоа предизвика голема бура меѓу пратениците по што министерот им се извини и поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG