Достапни линкови

logo-print

Ирска бара заем од ММФ


Ирска аплицираше за заем од ММФ за да го стимулира банкарскиот сектор во земјата. Министрите за финансии на Европската унија набрзина го одобрија барањето за да се заштити финансиската стабилност на еврозоната. Европската централна банка соопшти дека помошта ќе биде обезбедена под стриктни услови, кои ќе бидат договорени меѓу Унијата и ММФ на средба во Даблин.
XS
SM
MD
LG