Достапни линкови

logo-print

СДСМ со протест во Штип ќе бара предвремени избори


Опозициската партија СДСМ вечерва со протестен митинг на плоштадот во Штип ја почнува битката за предвремени избори.
Во партијата велат дека по забелешките на Брисел во последниот извештај и дебаклот на самитот во Лисабон, по кој Македонија повторно остана надвор од алијансата, сега народот е тој што треба да одлучи за натамошната иднина на државата. Пред протестот на опозицијата претходеше и мал контра протест на кој претставници од Граѓанската иницијатива „Жртви на транзицијата“ денеска во Штип обвинија дека лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски е виновен за македонската транзиција и побараа тој да си замине од политичката сцена.
На ова случување СДСМ излезе со писмена реакција во која се вели дека таканерешените „жртви на тразицијата“ се партикси војници и „доколку се продолжи со ваквите провидни сценарија и смешни провокации, организаторот на митингот, не гарантира за безбедноста на оние кои се дрзнале како партиски платеници да го опструираат протестот на СДСМ и граѓаните“.
На ова се огласи и ВМРО-ДПМНЕ со соопштението во кое негира дека стои зад „жртвите на транзицијата“, новели дека луѓето протестираат, затоа што не можат да ја избришат меморијата за милионите искрадени од пирамидалните штедилници , мафијашката транзиција и над 200.000 луѓе кои останаа без работа во времето на Бранко Црвенковски.
XS
SM
MD
LG