Достапни линкови

logo-print

Дора Бакојани формира нова партија


Поранешниот грчки министер за надворешни работи Дора Бакојани реши да формира нова партија откако беше исклучена од опозициската Нова демократија поради поради несогласувањето со политиката на партијата.
Бакојани гласаше за мерките на штедење што ги предложија владејачките социјалисти и го загуби местото во Нова демократија. Во партијата, што некогаш беше раководена од нејзиниот татко Константинос Мицотакис, кој поранешен премиер на Грција, таа членуваше три децении.
Бакојани денеска изјави дека нејзината нова партија Демократска алијанса е со центристичко-либерална ориентација и ја определи како „независно демократско движење“.
XS
SM
MD
LG