Достапни линкови

logo-print

Протести во Израел поради предлогот на САД


Илјадници еврејски жители денеска демонстрираат пред канцеларијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху против американскиот предлог за привремена забрана за градење на спорната населба. САД му предложи на Израел 90-дневна забрана за градење во Западен брег во замена за политички и воени бенефиции. Предлогот е дел од американските напори да ги стартуваат мировните израелско-палестинските разговори кои речиси еден месец се замрзнати откако истече претходниот договор.
Израел се уште официјално не одговорил на понудата.
XS
SM
MD
LG