Достапни линкови

logo-print

Обама се сретна со Карзаи на маргините на НАТО самитот


Американскиот претседател Барак Обама се сретна со неговиот авганистански колега Хамид Карзаи на маргините на самитот на НАТО во Лисабон. Ова е прва средба на двајцата претседатели откако во мај Карзаи го посети Обама во Белата Куќа.
На самитот во Лисабон лидерите на НАТО се договорија од наредната година трупите да почнат постепено да се повлекуваат од Авганистан и до 2014-та авганистанските безбедносни сили целосно да ја преземат контролата во земјата.
XS
SM
MD
LG