Достапни линкови

logo-print

Неформални средби на Иванов во Лисабон


Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов денеска во рамките на НАТО самитот неформално се сретна со американскиот државен секретар Хилари Клинтон, Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун, Претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј , со неговите колеги од Турција и Авганистан. Како што јавува МИА, Клинтон и Ромпуј на средбата со Иванов изразиле целосна подготвеност за тесна соработка, а Бан Ки Мун му се извинил на Иванов за неодамнешниот случај со отстранувањето на македонскиот јазик од графата на регистарот на ОН.
XS
SM
MD
LG