Достапни линкови

logo-print

Карзаи ќе се обрати до учесниците на самитот на НАТО


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска ќе им се обрати на лидерите на НАТО и на другите учесници на самитот во Лисабон во врска со плановите за примо-предавање на одговорноста за безбедноста во земјата. Американскиот претседател Барак Обама вчера изјави дека разговорите ќе бидат фокусирани на тоа како авганистанците целосно да ја превземат контролата за безбедноста во својата земја до 2014-та година. Меѓутоа, има и мислења дека тој рок е преоптимистички. На овој состанок ќе учествува и македонската делегација.
XS
SM
MD
LG