Достапни линкови

logo-print

Апел за подобра заштита на цивилите во Авганистан


Меѓународните хуманитарни организации бараат од членките на НАТО да направт повеќе во заштитата на цивилите во Авганистан. До апелот дојде во пресрет на самитот на НАТО во Лисабон на кој една од главните точки ќе биде токму ситуацијата во таа земја. Се предупредува дека авганистанската полиција се уште не била доволно обучена за да ја преземе безбедноста од НАТО силите што се планира да започне во текот на идната година.
XS
SM
MD
LG