Достапни линкови

logo-print

СБ на ОН го продолжи мандатот на ЕУФОР


Советот за безбедност на Обединетите нации им го продолжи за една година мандатот на европските сили во Босна и Херцеговина, ЕУФОР. Во резолуцијата се наведува дека властите на БиХ ја имаат одговорноста за натамошната успешна реализација на Дејтонскиот мировен договор. ЕУФОР го презеде ангажманот за поддршка на мирот во БиХ во 2004 година од силите на НАТО.
XS
SM
MD
LG