Достапни линкови

logo-print

Рударска несреќа во Нов Зеланд


Властите во Нов Зеланд денеска соопштија дека над 30 рудари би можело да бидат затрупани по експлозијата во еден рудник за јаглен во таа земја. Само двајца од нив досега успеале да излезат од рудникот. Се уште не е јасна причината за експлозијата. Последната поголема рударска несреќа во Нов Зеланд се случила во 1967 година кога загинале 19 рудари.
XS
SM
MD
LG