Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ го поздрави ослободувањето на блогер во Азербејџан


Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатовиќ ја поздрави одлуката на Апелациониот суд во Азербејџан да го ослободи од затвор блогерот Аднан Хајизаде. Таа ги повика азербејџанските власти да ги ослободат блогерот Емин Мили и уредникот Ејнула Фатулајев. По ослободувањето Хајизаде изјавил дека не е криминал и побара неговиот колега да биде ослободен. Двајцата блогери беа осудени на две години затворска казна затоа што ја исмеале владата со постирање на видео на интернет на кое магаре држи прес конференција.
XS
SM
MD
LG