Достапни линкови

logo-print

Меѓународен тим научници создале антиматерија


Научниците од Европската организација за нуклеарни истражувања тврдат дека за прв пат успеале да ги задржат новосоздадените атоми на антиматерија. Физичарите велат дека успеле да создадат антиматерија на истиот начин на кој е создадена материјата во таканаречениот Биг Бенг при кој е создаден универзумот. Научниците и претходно создале антиматерија но за прв пат тие успеале да ја оддржат доволно долго за да можат да ја истражуваат.
XS
SM
MD
LG