Достапни линкови

logo-print

Нобеловата награда за мир нема да биде врачена


Секретарот на комитетот за Нобеловата награда за мир соопшти дека годинешната награда можеби нема да биде врачена бидејки никој од семејството на добитникот, кинескиот дисидент Лиу Џиаобо, нема да присуствува на церемонијата. Според правилата, наградата може да ја превземе само добитникот или блиски членови на семејството. Џиаобо е во затвор, а неговата сопруга е во домашен притвор. Церемонијата во Осло е закажана за 10-ти декември, а Кина врши притисок врз многу земји во светот да не присуствуваат.
XS
SM
MD
LG