Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун ќе се сретне со лидерите на кипарските заедници


Генералниот секретар на ОН денеска во седиштето на ОН во Њујорк ќе се сретне со лидерите на двете кипарски заедници. Се очекува тој да ги поттикне на преговорите за уредување на кипарското прашање. Бан Ки Мун ќе го прими претседателот на Кипар Димитрис Христофиас и лидерот на кипарските Турци Дервиш Ероглу, за да утврди дали тие можат да постигнат договор за излез од ќорсокакот, кој се заканува да ги наруши преговорите кои траат над две години.
XS
SM
MD
LG