Достапни линкови

logo-print

Авиони недозволено прелетувале над Иран


Иранскиот генерал Хамид Арџани изјави дека странски авиони недозволено навлегле во иранскиот воздушен простор за време на одржувањето на воените вежби. Тој додаде дека неиндетификуваните авиони неколку пати прелетувале се додека не биле пресретнати од иранските борбени авиони. Иранските петтдневни воздушни воени вежби имаат за цел да ги тестираaт одбранбените способности на земјата во случај на можни напади врз нуклеарните објекти. Соединетите Американски Држави и Израел не ја отфрлаат можноста за воен напад со цел да го спречат Иран да направи нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG