Достапни линкови

logo-print

Финален ритуал на каменување на ѓаволот во Мека


Стотици илјадници муслимани денеска во долината Мина во близина на Мека учествуваат на верските обреди на традиционалниот годишен аџилак.
Три дневното каменување на ѓаволот е финалниот ритуал на аџилакот во Сауидиска Арабија на кој годинава пристигнале 2,8 милиони верници. Засега нема инциденти и жртви во човечките стампеда како минатите години.
XS
SM
MD
LG