Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе се обиде да ја зачува стабилноста на Евро зоната


Министрите за финансии на Евро зоната синоќа во Брисел се согласија да соработуваат со ММФ со цел да му се помогне на банкарскиот сектор во Ирска. Преседавачот на Советот на Министрите Жан Клод Јункер изјави дека ,сепак, Даблин треба сам да донесе одлука дали ќе побара помош. Според ирскиот премиер на земјата не и треба финансиски пакет.
Од друга страна, Ирска се соочува со најголем буџетски дефицит како резултат на спасувањето на банките. Според Претседателот на ЕУ Херман Ван Ромпуј, иднината на Евро зоната е во прашање поради должничката криза која започна лани во Грција.
XS
SM
MD
LG