Достапни линкови

logo-print

Јанукович го разреши градоначалникот на Киев


Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска го отпушти градоначалникот на Киев, Леонид Черноветски, без да ги соопшти причините за разрешувањето. Претседателот Јанукович на негово место за градоначалник го именува Олександар Попов. Според украинскиот закон Черноветски ќе може да ја задржи функцијата претседател на градскиот совет до крајот на мандатот. Јанукович е во постојано консолидирање на власта, а Черноветски во минатото застана на страната на прозападниот поранешен претседател Виктор Јушченко.
XS
SM
MD
LG