Достапни линкови

logo-print

Судски процес во Австралија за убиство на Чеченец


Почна судењето во Австралија на тројцата обвинети за соучество во убиството на Умар Исраилов, поранешен телохранител кој го критикувал чеченскиот претседател Рамзан Кадиров. Австралиските инспектори се сомневаат дека чеченскиот претседател издал наредба да се киднапира Исраилов, но немаат доволно докази за такво обвинување. Кадиров негира каква било вмешаност во случајот. Осомничениот за убиството на Исраилов се уште е на слобода.
XS
SM
MD
LG