Достапни линкови

logo-print

Неколку земји се колебаат дали да присуствуваат на доделувањето на Нобеловата награда


Нобеловиот Институт соопшти дека се уште неколку земји се двоумат дали да присуствуваат на церемонијата за доделување на Нобеловата награда за мир на кинескиот десидент Лиу Џиаобо.
Директорот на институтот Геир Лундестад изјави дека неколку амбасадори, не именувајќи од кои земји, побарале повеќе време да размислат како ќе одговорат на поканата за церемонијата која ќе се оддржи во Осло на 10-ти Декември.
Кинескиот десидент и добитник на Нобеловата награда за мир е осуден на 11 години затворска казна откако учествувал во пишувањето на Манифест, повикувајќи на политички реформи во Кина.
Пекинг се закани дека ќе има „ последици“ за земјите кои го подржуваат десидентот.
XS
SM
MD
LG