Достапни линкови

logo-print

Ирска разговара за должничката криза со ЕУ


Ирска потврди дека разговара со членките на Европската Унија како да се справи со должничката криза. Таа негира дека е во преговори, за да добие парична помош од фондот на Унијата за итни случаи. Во јавноста се појавуваат стравувања дека Ирска е следната земја од еврозоната која ќе треба да се извлекува од кризата а со тоа повторно се поткопува вредноста на еврото. Во светските медиуми се појавија информации дека европските партнери ја притискаат Ирска да побара финансиска помош во вредност од 80 милијарди евра со цел да се зачува стабилност на Еврото, Ирска ваквите тврдења ги оцени како „ Фикција“. Се очекува Ирската должничка криза да биде дел од темите за кои ќе разговараат министрите на ЕУ на утрешниот состанокот во Брисел.
XS
SM
MD
LG