Достапни линкови

logo-print

Обама ја поздрави подршката на Нетанјаху за американски предлог


Американскиот претседател Барак Обама ја поздрави подршката на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за предлогот на САД за стопирање на изградбата на израелски населби на Западното крајбрежје. Се предлага градењето да се паузира за 90 дена во интерес на мировните разговори со палестинците, кои се блокирани од септември годинава. За возврат, Соединетите држави нудат блокирање на сите резолуции на Обединтите нации кои не се поволни за Израел и обезбедување борбени авиони за израелските власти во вредност од 3 милијарди американски долари. Израел би требало да донесе конечна одлука по овој предлог во текот на неделава.
XS
SM
MD
LG