Достапни линкови

logo-print

Берлускони побара да се гласа за доверба на Владата


Италијанскиот премиер Силвио Берлускони најави за денеска дека ќе побара во Парламентот да се гласа за доверба на Владата. Новинските агенции јавуваат дека за ова барање се известени претседателите на двата дома во Парламентот, на Сенатот и на Претставничкиот дом.
Овој потег следува по информациите објавени во италијанските медиуми дека дел од министрите наредната недела ќе ја напуштат Владата и ќе му се приклучат на поранешниот сопартиец а сега најголем ривал на Берлускони, Претседателот на Долниот Дом Џафранко Фини.
XS
SM
MD
LG