Достапни линкови

logo-print

Здружената опозиција ќе протестира денеска во Албанија


Здружената опозиција во Албанија најави за денеска антивладините протести во сите поголеми градови, соопштувајќи дека нјмасовниот проетст ќе биде одоржан во Тирана. Спартак Нѓела од здружената опозиција, во која освен социјалистите се и пет помали партии изјави дека опозицијата одлучила да ја смени тешката состојба во која се наоѓа земјата.
Тој го обвини премиерот Сали Бериша дека државата ја држи во заложништво и се обидува да владее со сите институции со што го поддржа предлогот на социјалистите за интерпелација на премиерот Бериша и претседателот Јозефина Топали.
XS
SM
MD
LG