Достапни линкови

logo-print

Карзаи бара да се намали бројот на воени операции во Авганистан


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека сака американската војска да гo намали бројот на воените операции во Авганистан, особено ноќните операции, затоа што со тоа, како што вели тој, го поттикнуваат населението да се приклучи кон талибанското востание.
Според Вашингтон пост во последните 3 месеци во ноќни операции, американските специјални безбедносни сили успеале да заробат или убијат вкупно 368 бунтовнички лидери во авганистанските домови.
XS
SM
MD
LG