Достапни линкови

logo-print

Нобеловката Су Ки ќе оддржи говор


Продемократскиот опозициски лидер во Мјанмар, Аунг Сан Су Ки, по укинувањето на кaзната домашен притвор , ќе го започне својот прв ден на слодобода со говор пред илјадници поддржувачи кои се собрани пред нејзиниот дом. Нобеловката Су Ки речиси 15 години помина дел во затвор, дел во домашен притвор.
Меѓународната заедница долго време и укажуваше на владечката хунта дека ослободувањето на нобеловката ќе биде првиот чекор кон симнувањето на санкциите спрема Мјанмар.
Западните влади го поздравија ослободувањето на Су Ки.
XS
SM
MD
LG