Достапни линкови

logo-print

Тензии околу поделбата на власта во Ирак


Пред денешната седница на Ирачкиот Парламент, како што се јавува, постои стравување дека сунитските пратеници нема да ја подржат владата на Нури ал Малиќи и да го финализираат договорот за коалициона влада.
Во четвртокот Парламентот го напуштија околу 60 пратеници на Иракија на поранешниот премиер Ијад Алави обвинувајки го штотуку именуваниот премиер Малиќи дека не го почитува договорот за поделба на власта.
XS
SM
MD
LG