Достапни линкови

logo-print

Шефот на ОН на Косово предупреди на етнички тензии


Шефот на мисијата на Обединетите Нации на Косово Ламберто Заниер предупреди на влошените односи меѓу мнозинството албанци и малцинството срби на северот на Косово. Заниер зборувајки пред Советот за безбедност рече дека ситуацијата е тензична на северот на Косово и дека тоа може да ја загрози генерално стабилната состојба во земјата.
Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ, пак изјави дека Белград нема да ги охрабри србите да учествуваат на престојните избори на Косово.
Вршителот на должност шеф на косовската дипломатија, Влора Цитаку, пак побара од ОН да ги повикаат србите да излезат и да гласаат. Советот за безбедност, од своја страна, ја истакна важноста на изборите на Косово и го подржа преговарачкиот дијалог меѓу Белград и Приштина.
XS
SM
MD
LG