Достапни линкови

logo-print

Русија се надева дека САД ќе го ратификува договорт СТАРТ


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изрази надеж дека внатрешната политика во Соединетите Држави нема да доведе до блокада на ратификацијата на новиот договор СТАРТ. Лавров оцени дека овој договор за ограничување на стратегиското вооружување ќе биде одобрен во американскиот Конгрес до крајот на годинава. Лавров ја изрази и готовноста на Русија за соработка со НАТО во анти ракетниот штит.
XS
SM
MD
LG