Достапни линкови

logo-print

Нобеловци на состанок во Хирошима за нуклеарно разоружување


Добитници на Нобеловата награда за мир одржуваат состанок во Хирошима, Јапонија, на кој повикаа на нуклеарно разоружување. Меѓу говорниците на три-дневниот состанок е и тибетанскиот духовен лидер Далај Лама. Американскиот претседател Барак Обама, кој во минатата година ја доби Нобеловата награда за мир токму за пропагирањето на нуклеарно разоружување, нема да присуствува на собирот во Хирошима, поради тоа што настанот се поклопува со Самитот на Г 20 во Сеул и собирот на Азиско – Пацифичката група во Јапонија.
XS
SM
MD
LG