Достапни линкови

logo-print

Утре во ОН ќе се разгледува извештајот на Бан Ки Мун за Косово


Советот за безбедност на Обединетите Нации утре во Њујорк ќе го разгледува последниот извештај на генералниот секретар Бан Ки Мун за состојбата во Косово. Претставник на Србите ќе биде српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ а се уште не е потврдено дали на седницата ќе присуствува претставник на косовката влада. Бан Ки Мун во извештајот ја поздравува најавата за почеток на дијалог меѓу Белград и Приштина оценувајќи дека со тоа ќе се отвори нова фаза во односите на двете земји со што ќе се зацврсти мирот и стабилизацијата на регионот.Тој воедно ја понуди и поддршката на ОН во преговарачкиот процес кој ги предводи ЕУ.
XS
SM
MD
LG