Достапни линкови

logo-print

Отунбаева ја повика Социјадемократската партија да формира влада


Киргистанската претседателка Роза Отунбаева ја повика Социјалдемократската партија да формира коалициона Влада. Потпаролот на претседателката Султан Каназаров изјави дека денеска Отунбаева му го даде мандатот на лидерот на социјалдемократската партија Алмазбек Атамбаев да формира коалиција во Парламентот.Според уставот во наредните 15 дена треба да биде формирана Влада. Овој потег следува по вчерашната прва одржана седница на Парламентот по еден месец од завршувањето на изборите.
XS
SM
MD
LG