Достапни линкови

logo-print

Авганистанската изборна комисија отвори истрага за фалсификување


Авганистанската изборна комисија соопшти дека отворила истрага по обвинувањата дека висок владин функционер присилил еден од членовите на изборните органи во западен Авганситан да ги фалификува резултатите од гласањето на прaламентaрните избори. Комисијата соопшти дека дека добиле аудио снима од телефонски разговор меѓу сегашниот министер за енергетика, Исмаил Кан и член на комисијата за време на изборите. Во снимката која беше емитувана на авганистанска телевизија, се слуша како министерот му наложува на човекот да направи десеттина измени во листата на победничките кандидати.
XS
SM
MD
LG