Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ побара Киргистан да спроведе реформи за слобода на медиумите


Организацијата за безбедност и соработка во Европа побара од новите пратеници во Киргистан да ги спроведат реформите за медиумите. Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми, Дуња Мијатовиќ изјави дека се надева оти реформирањето на законодавството за медиумите ќе биде еден од приоритетите за новото Собрание, а декриминализацијата на клеветата е важен чекор кон таа насока.
XS
SM
MD
LG