Достапни линкови

logo-print

Протести во Лондон поради покачувањето на школарината


Десетици илјади демонстрансти маршираа денеска во ценатрот на Лондон поради зголемувањето на студентската школарина за три пати како владина мерка за штедење. Организаторите на протестот велат дека на улиците излегле над 50 илјади луѓе кои ги подржуваат во барањата да не се зголеми школарината која по новата цена ќе треба да изнесува 9 илјади фунти односно 14 илјади долари годишно.За време на протестот револтирани демонстранти со камења искршиле неколку прозорци на седиштето на Конзервативната партија. Британската либерално демократска партија која е дел од владината коалиција, за време на изборната кампања вети дека школарината ќе биде намалена.
XS
SM
MD
LG