Достапни линкови

logo-print

Комисијата за Корупција бара кривична пријава за Црвенковски


Државната Комисија за спречување на корупцијата од Јавното обвинителство ќе побара да покрене иницијатива за поведување постапка за кривично гонење на поранешниот претседател на Република Македонија Бранко Црвенковски и одговорни лица во неговиот Кабинет во врска со случајот „Надеж“, односно за склучениот договор со тројца словенечки експерти за изработка ПР стратегија, вредна 340.000 евра.
Комисијата, како што информира денеска нејзиниот претседател Илми Селами, ја донесла таквата одлука на вчерашната седница откако ги прегледала документите добиени од кабинетите на актуелниот шеф на државата Ѓорге Иванов и на поранешниот претседател Црвенковски. Антикорупциската комисија констатирала дека претседателот на Република Макеоднија во време кога претседателската функција ја извршуваше Бранко Црвенковски, без спроведување постапка за јавна набавка, ангажирал тројца консултанти од Република Словенија.
На таков начин, според Селами, е прекршен Законот за јавни набавки што, пак повлекува незаконско и ненаменско трошење средства, а со тоа и злоупотреба на службената положба и овластување.
Одлуката Комисијата ја донела со четири гласа за и три против.
XS
SM
MD
LG