Достапни линкови

logo-print

Отунбава побара да се формира влада до карјот на месецот во Киргистан


Киргистанската претседателка Роза Отунбаева ги повика новоизбраните пратеници набрзо да формираат Влада. Киргистан минатиот месец одржа избори при кои ниедна од партиите кои се застапени во Парламентот нема мнозинство за сама да формира Влада. Отунбаева во својот говор на првата сесија ги повика пратениците да се кренат над своите лични и политички амбиции и да формираат влада пред 27 ноември.
XS
SM
MD
LG