Достапни линкови

logo-print

ЕК ги казни најголемите светски авиокомпании за местење на цени


Европската Комисија казни 11 авиокомпании кои треба да платат оштета од неколку милијарди долари поради договарање на цените. Најголема казна треба да плати Франс аир во вредност од 400 милиони долари, а со неа казнети се и Бритиш Ервејс и јапонска компанија. Во одлуката на Европската Комсија е наведено дека однесувањето на компаниите е штетно и за потрошувачите и за нивните соработници. Со оваа одлука Комисијата испрати порака дека нема да толерира недозволени местења на цените.
XS
SM
MD
LG