Достапни линкови

logo-print

Затворен казахстански активист се жали во Комитетот за човекови права на ОН


Американска адвокатска група соопшти дека активист за човекови права во Казахстан поднесе жалба во Комитетот за човекови права на Обединетите Нации. Активистот Евгениј Жовтист вели дека неосновано издржува казна затвор и се сомнева дека целта на тоа, е да го замолчат. Тој минатата година беше осуден на 4 години затворска казна поради учество во сообраќајна несреќа со фатални последици. Жовтист бил претседател на бирото за човекови права во Казахстан, кое често пати критички настапува кон власта за која во Бирото тврдат дека често ги крши човековите права. Судењето на активистот го привлече интересот на меѓународната јавност која критикуваше за политичка вмешаност во судскиот процес.
XS
SM
MD
LG