Достапни линкови

logo-print

Завршува претседавањето на Македонија во СЕ


Република Македонија денеска во Стразбур ќе го предаде претседавањето во Комитетот на министри на Советот на Европа на идниот претседавач Турција. Примопредавањето ќе се изврши на 1097-от состанок на Комитетот, со што Македонија ќе го заврши шестмесечното претседавање со раководниот орган на најстарата пан-европска организација за заштита на човековите права, демократијата и владеењето на правото. Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во својство на претседавач ќе се осврне на активностите и настаните кои македонското претседателство ги реализираше во изминатиот период.
XS
SM
MD
LG