Достапни линкови

logo-print

Еврокомесарот Филе во посета на Црна Гора


Комесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе вечер во Подгорица на црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ ќе му го врачи мислењето на Европската комисија за молбата на оваа земја за статус кандидат за прием во Унијата. Комисијата и го одобри статусот на кандидат на Црна Гора, а пристапните преговори, како што рече Филе вчера во Брисел, ќе почнат кога Подгорица ќе ги исполни политичките услови предвидени со критериумите од Копенхаген- за владеење на правото и за стабилност на институциите.
XS
SM
MD
LG