Достапни линкови

logo-print

Турција ќе постави професионални војници на границата со Ирак


Турција планира да распореди воени единици составени од професионални војници на границата со Ирак за да го запре навлегувањето на курдски бунтовници од Северен Ирак на нејизна територија. Ова го изјави министерот за одбрана Веџди Ѓунул.
Во првата етапа 50.000 луѓе ќе бидат најмени во редовите на армијата за период од минимум три години и ќе учествуваат во борбата против тероризмот.Министерот Ѓунул додаде дека под борба против тероризмот е предвидена и борбата на Анкара против бунтовниците од Курдската работничка партија. Според Анкара, околу 2.000 курдски бунтовници се во бази на партијата во планините во Северен Ирак.
XS
SM
MD
LG