Достапни линкови

logo-print

Во Ватикан собир за сексуалното малтретирање


Поглаварот на римокатоличката црква Бенедикт Шеснаесети ги повика кардиналите од целиот свет следната недела во Рим да учествуваат на собирот на кој ќе се разговара за скандалот со сексуалното малтретирање , но и за други прашања кои ја погодија црквата. Низ целиот свет во последните неколку месеци беа обелоденети скандалите за сексуално малтеретирање на деца од страна на бискупите. Ватикан со децении не реагираше на тој проблем. Собирот ќе се одржи на 19 ноември, еден ден пред папата да постави 24 нови кардинали.
XS
SM
MD
LG