Достапни линкови

logo-print

Радикален свештеник од Јемен повикува на масовни убиства на Американци


Јеменскиот радикален свештеник, Анвар ал Авлаќи повика на убивање на Американци без колебање. Според американската група за мониторинг „СИТЕ“ , Авлаќи во 23 минутното видео обраќање на интернет страницата „ џихад“ вели дека доколку некој сака да убие Американец не треба да консултира никого , затоа што, како што вели „за убиство на ѓаволот не е потребен верски указ“. Тој во својот говор го обвини Иран, осврнувајќи се на шиитскиот ислам, дека се обидува да шири девијантна идеологија во Јемен.
XS
SM
MD
LG