Достапни линкови

logo-print

ЕУ го осуди насилството врз руските новинари


Европската Унија денеска го осуди насилството врз руските новинари и оцени дека таквите напади претставуваат обид да се замолчат медиумите во Русија. Потпаролката на Европската Комисија, Пиа Ахренкилд изјави дека ЕУ е загрижена поради бруталните напади и дека се надева оти наскоро виновниците ќе бидат донесени пред лицето на правдата. Два дена по нападот врз рускиот новинар Олег Кашин, беше претепан уште еден новинар.
XS
SM
MD
LG