Достапни линкови

logo-print

Протести во Јужна Кореа поради самитот на Г20


Илјадници луѓе излегоа на протести во Јужна Кореа против Самиотот на Г-20, што треба да се одржи во текот на наредната недела. Активистите носеле транспаренти на кои пишувало дека „никогаш нема да дозволат 20 најелитни земји да одлучуваат за иднината на целиот свет.“ Речиси 9 илјади полицајци го обезбедувале протестот. Јужна Кореа ќе биде домаќин на самитот кој треба да се одржи на 11 и 12 ноември.
XS
SM
MD
LG