Достапни линкови

logo-print

Демонстрации во Германија за заштита на животната средина


Неколку десетици илјади луѓе денеска мирно демонстрираа во Германија поради нуклераниот отпад од 123 тони кој треба од Франција да пристигне. Возот со нуклераниот отпат тргна вчера од Франција и денеска во покраината Долна Саксонија треба да биде претоверен од воз во камиони и да пренесен во складишта. Возот веќе го доби името „Чернобил на тркала“. Полицијата соопшти дека морала да интервенира со пендрек кон помала група на демонстранти кои ископале дупка покрај патот и од таму фрлале со петарди и камења врз полицајците.
XS
SM
MD
LG