Достапни линкови

logo-print

Франција ќе ги лекува ранетите од заложничката драма во Багдад


Париз соопшти дека над 30 ирачки христијани кои беа ранети при заложничка криза предизвикана од Ал Каеда во црква во Багдад, ќе заминаат во Франција на лечење. Францускиот мининистер за надворешни работи, Бернарад Кушнер кој е на дводневна посета на Либан, изјави дека очекува до понеделник да ги пренесат ранетите во Франција. Најмалку 46 заложници, вклучувајќи двајца свештеници беа убиени пред неколку дена во обид на ирачките безбедносни сили да стават крај на заложничката драма.
XS
SM
MD
LG